konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Jak księgować i ewidencjonować faktoring?

Przeczytany: 1172 razy
Dodany: 2017-03-16 09:07:42
Aktualizowano: 2017-03-20 15:08:29

Każda firma w Polsce zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji księgowej, z wyjątkiem tych przedsiębiorców, którzy mają prawo do rozliczania się z fiskusem na podstawie karty podatkowej. Pozostali muszą prowadzić księgowość i ewidencjonować w niej zdarzenia gospodarcze. W jaki sposób należy postąpić z faktoringiem w takim przypadku?

Istota faktoringu

Faktoring polega na pogodzeniu kredytu kupieckiego i oferowaniu klientom dłuższych terminów płatności za faktury, z utrzymaniem płynności finansowej na odpowiednim, bezpiecznym poziomie. Na podstawie umowy faktoringu, która podpisywana jest pomiędzy faktorantem, czyli przedsiębiorstwem, a faktorem, tj. wyspecjalizowaną instytucją świadczącą usługi faktoringowe, faktor nabywa od faktoranta nieprzeterminowane faktury. Aby doszło do transakcji po stronie przedsiębiorstwa, powinny powstać wierzytelności od kontrahenta, w wyniku dokonania sprzedaży towarów lub usług. Często też wymienia się trzecią stronę całej procedury faktoringowej, a mianowicie odbiorcę towarów i usług nabytych od faktoranta z odroczoną płatnością, czyli dłużnika. Do podpisania umowy faktoringowej nie dojdzie, jeśli w umowie z faktorantem dłużnik nie wyrazi zgody na zbycie wierzytelności osobie trzeciej. Umowa fatoringowa podpisywana jest zgodnie z art. 353 Kodeksu cywilnego, który dotyczy swobody zawierania umów. Z kolei art. 509 Kodeksu cywilnego nadaje prawo do tego, aby wierzyciel bez zgody dłużnika przeniósł wierzytelność na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Faktor nabywając wierzytelność, nabywa jednocześnie związane z nią prawa, np. roszczenie o zaległe odsetki.

Faktoringowi podlegają wyłącznie wierzytelności bezsporne, udokumentowane, nieprzeterminowane i niewymagalne. Nie mogą one być obciążone ponadto umownym zakazem przelewu lub też prawo do ich przelewu nie może podlegać ograniczeniom.

Można skorzystać z jednego z trzech rodzajów faktoringu:

  • pełnego - właściwego, gdzie ryzyko braku spłaty długu spoczywa na faktorze,
  • niepełnego - niewłaściwego, gdy ryzyko braku spłaty długu spoczywa na faktorancie,
  • mieszanego - faktor ponosi ryzyko braku spłaty długu tylko do ściśle oznaczonej kwoty.

Ewidencja faktoringu

Ewidencja księgowa faktoringu uzależniona jest od tego, z jaką umową mamy do czynienia. W odniesieniu do faktoringu pełnego, właściwego, należy ująć fakturę sprzedaży w księgach rachunkowych, na koncie Winien „Rozrachunki z odbiorcami” oraz na kontach Ma: „Przychody ze sprzedaży” oraz „Rozrachunki publicznoprawne - VAT”.

W momencie zawarcia umowy faktoringowej z faktorem i przeniesienia na niego wierzytelności, znajdzie to odzwierciedlenie w księgach rachunkowych na koncie Winien „Pozostałe rozrachunki” oraz koncie Ma „Rozrachunki z odbiorcami”. Trzeba także ująć w księgach faktury od faktora za usługę faktoringową na koncie Wn „Koszty finansowe”, „Rozrachunku publicznoprawne - VAT” oraz koncie Ma „Pozostałe rozrachunki”.

Podsumowując, przedsiębiorca powinien w dniu przejęcia wierzytelności przez faktora, na podstawie umowy faktoringu właściwego, wyksięgować wierzytelność z ksiąg rachunkowych. W księgowaniu pomagają takie programy jak raks sql, do obsługi m.in. księgowo-finansowej małych i średnich przedsiębiorstw.

Wysłane 2017-03-16 09:07:42 przez M-S-M
księgowośćfiskusfaktoringraks sqlwp
Artykuły powiązane z powyższym
Kadry i płace online - czy to dobry wybór?
Wysłano 2018-06-27 14:09:05
Każda firma, która działa na terenie Polski, zobowiązana jest przez prawo do prowadzenia rozliczeń finansowych i kadrowo-płacowych. Wiąże się to z zatrudnieniem osoby, do której obowiązków będzie należało tworzenie i gromadzenie stosownej dokumentacji, lub powierzenie tych działań specjalistycznej firmie, zajmującej się outsourcingiem takich usług. W ostatnich latach powstała jednak trzecia możliwość - samodzielne prowadzenie rozliczeń korzystając z wygodnego programu online.
Wyposażenie biura dla start-upu
Wysłano 2018-03-26 12:42:57
Zakładając start-up, warto pamiętać, że dobrze urządzona przestrzeń sprzyja kreatywności, która jest w tej branży najważniejsza. Dobrze urządzone biuro pozytywnie wpływa także na motywację pracowników oraz ich wzajemną integrację. Nie można zapominać, że przestrzeń powinna być także wygodna oraz spełniać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ekologiczne reklamówki z nadrukiem - zalety?
Wysłano 2018-02-23 11:26:22
Ekologia jest nie tylko modna i na czasie, ale powinna być i coraz częściej jest standardem. Zwłaszcza jeśli chodzi o pakowanie zakupów. Niedawna ustawa sprawiła, że dla wielu osób robiących zakupy zwyczajnie nie opłaca się kupowanie standardowych plastikowych reklamówek. Ich cena wzrosła niebotycznie, bez żadnej gwarancji, że po przyniesieniu reklamówki do domu będzie się ona jeszcze nadawała do użytku. Dlatego dużo bardziej opłaca się zakup tej ekologicznej.  Jakie zalety mają ekologiczne reklamówki z nadrukiem?
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY