Samodzielna nauka nie zawsze się sprawdza
Warto na początku rozpoczynając naukę języka obcego zastanowić się, jaki jej rodzaj wybrać – samodzielna, czy może skorzystać z ofert kursów językowych. Pierwsza z możliwości dla niektórych jest zdecydowanie wygodniejsza, ale nie skuteczna. Dlaczego? W samodzielnej nauce liczy się przede wszystkim systematyczność, która nie zawsze jest utrzymywana, szczególnie jeśli uczymy się w domu. To także kiepska organizacja czasu, ponieważ wiele rzeczy w czasie naszej nauki może nas rozpraszać oraz przeszkadzać. Trudno się też zorganizować, mając wiele obowiązków domowych, jak i zawodowych. W praktyce lepiej sprawdza się zdecydowanie kurs językowy, ponieważ zajęcia odbywają się w stałych porach oraz o określonej ilości czasu, co zdecydowanie ułatwia organizowanie i planowanie dnia. Ponadto samodzielna nauka nie daje tyle motywacji i chęci, a zapał często szybko nas opuszcza.
Na kursie językowym jest duża różnorodność oraz wiele prezentacji i materiałów multimedialnych, które dodatkowo ułatwiają naukę i sprawiają, że staje się ona przyjemnością. Warto skorzystać, np. z ofert szkoły angielskiego, gdzie z pewnością znajdziesz kurs, który przypadnie Ci do gustu. Rozpoczynając właśnie naukę języków obcych, na samych początku musimy przemyśleć formę i rodzaj nauki tak, aby miała ona należyty efekty.
Cel i organizacja nauki
Rozpoczynając naukę języka obcego, warto znaleźć odpowiedni cel, który dodatkowo motywowałby nas do dalszego uczenia się i poświęcania czasu właśnie tym zajęciom. Tutaj w zasadzie wszystko zależy od naszych indywidualnych kryteriów. Niekiedy jest to oczywiście praca, w której dzięki językowi możemy poprawić swoje kontakty z klientami, relacje z przedsiębiorstwami międzynarodowymi, czy zwiększyć swoją pozycję w firmie. Jeśli chodzi o pracę mamy tutaj wachlarz zalet, jeśli chodzi o znajomość języków obcych.
Dzięki nim możemy także próbować znaleźć nową, niekiedy zdecydowanie lepszą, która będzie przyczyniała się do naszego osobistego rozwoju. Języki obce często też mogą być naszą motywacją, która ułatwi nam podróżowanie, a także kontakt z bliskimi osobami, które np. przebywają w innym kraju lub mają przyjaciół, których z chęcią chcielibyśmy poznać, ale ogranicza nas bariera językowa. Niekiedy sama nauka może być naszą formą spędzania wolnego czasu, a także poprawą sprawności umysłowej i udoskonaleniem swoich umiejętności. Jak już wspomnieliśmy w nauce języków obcych, czy to samodzielnie, czy poprzez kursy ważna jest systematyczność i poświecenie danemu materiałowi odpowiedniej ilości czasu. Niekiedy, mimo uczęszczania na kursy języków także warto poświęcić chwilę w domu na powtórkę lub przypomnienie omawianych zagadnień. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze rozumienie zadań, ćwiczeń i kolejnych poleceń na zajęciach. Dlatego warto nawet codziennie po kilkanaście minut powtarzać etapowo materiał.
Zwracamy uwagę na organizację nauki, aby nie sprawić sobie zbyt dużej ilości obowiązków danego dnia. Jeśli uczymy się samodzielnie, również musimy określić ile czasu dziennie poświęcamy na naukę, a ile na powtórkę. Musi być to także zgodnie z naszym rytmem i codziennymi obowiązkami.