konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Kiedy przechodzimy na pełną księgowość?

Przeczytany: 713 razy
Dodany: 2017-12-19 10:35:23
Aktualizowano: 2017-12-19 10:36:32

Do prowadzenia pełnej księgowości – rozliczeń podatku na podstawie ksiąg rachunkowych – zobowiązane są przede wszystkim spółki akcyjne oraz spółki z o.o., a także spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Niekiedy okazuje się jednak, że również spółki cywilne, małe lub jednoosobowe firmy muszą zmienić rodzaj ewidencjonowania z uproszczonej księgowości na pełną. Poniżej wyjaśniamy, kiedy należy tego dokonać.

Księgowość w małej firmie

Mała firma = mała księgowość. Przedsiębiorstwo takie może więc prowadzić uproszczoną formę ewidencji minimalizującą obowiązującą dokumentację i ułatwiającą procedury ewidencjonowania i rozliczania. Najczęściej jest to forma księgi przychodów i rozchodów (KPiR), w której notuje się operacje gospodarcze generujące przychody oraz odnotowuje się wszelkie wydatki, i na tej podstawie wylicza się podatek. Jednakże określenie, że w tej formie rozliczają się jedynie małe przedsiębiorstwa, to jeszcze za mało, bowiem spełnić należy dwa warunki: wybrać podatek liniowy lub skalę podatkową oraz osiągnąć ubiegłoroczny przychód firmy nieprzekraczający 1,2 mln euro. 

Na pełną księgowość należy przejść, gdy przekroczy się limit księgowy, a więc w przypadku gdy dochód za ubiegły rok przekroczy 1,2 mln euro. Dlatego też wraz z końcem roku należy przeprowadzać analizy finansowe, które pomogą ocenić, czy firma musi zmienić formę ewidencjonowania, oraz podjąć odpowiednie kroki. Warto zaznaczyć, że podmioty, które zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a tego nie wykonują, mogą podlegać grzywnie, a nawet karze do 2 lat pozbawienia wolności.

Przejście na pełną księgowość – co należy wiedzieć?

Zmiana rodzaju księgowości tylko z pozoru wydaje się być kłopotliwa. Przede wszystkim warto rozważyć rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym, które nie tylko pomoże zaadaptować ewidencję do nowej formy, lecz także przejmie obowiązek prowadzenia skomplikowanej księgowości i pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania optymalizujące podatki firmy. Jeżeli jednak decydujemy się prowadzić księgowość, zatrudniając księgową w firmie, musimy rozpocząć zmiany od wyboru odpowiedniego oprogramowania. To, które wykorzystywane jest do wypełniania KPiR, nie będzie się sprawdzało w przypadku ksiąg rachunkowych.

Zmieniając rodzaj ewidencji, należy dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia pełnej księgowości. Podstawą do otwarcia ksiąg rachunkowych jest sporządzenie inwentarza. W dokumencie tym wykazuje się aktywa (środki trwałe wyposażenie, należności, towary, gotówkę) i pasywa (pożyczki, kredyty zobowiązania finansowe, niewypłacone wynagrodzenia, obowiązujące podatki i składki). Ważne jest również opracowanie polityki rachunkowości, a więc określenie wybranych i stosowanych zasad ewidencjonowania i rozliczania. Samo otwarcie ksiąg rachunkowych należy do księgowych – wymaga m.in. utworzenia kont księgowych i dzienników operacji i wprowadzeniu pozycji z inwentarza.

Źródło: MDDP Outsourcing - Biuro rachunkowe Warszawa

Wysłane 2017-12-19 10:35:23 przez M-S-M
biuro rachunkoweoutsourcingfirmaksięgowość
Artykuły powiązane z powyższym
Aktualnie działy HR stają przed nowymi wyzwaniami i muszą mierzyć się z nieznanymi dotąd doświadczeniami, dlatego cechuje je niezmienny dynamizm oraz ciągłe pogłębianie posiadanej wiedzy na temat człowieka.
Każdy, kto przynajmniej raz w życiu miał okazję zorganizowania konferencji firmowej, zdaje sobie prawdopodobnie świetnie sprawę z tego, że sytuacja ta niekiedy stanowić może prawdziwe wyzwanie.
Niezwykły karykaturzysta na event
Wysłano 2020-12-11 12:03:22
Konferencje, szkolenia, targi, uroczyste bankiety, wesela. To tylko niektóre rodzaje imprez, na które zapraszany jest Szczepan Sadurski, którego rysunki humorystyczne znamy z prasy, książek i nie tylko.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY