konferencje
 
konferencje
Konferencje:

»   Biznesowe
»   Finansowe
»   Ekonomiczne
»   Marketingowe
»   Gospodarcze
»   Naukowe
»   Językowe
»   Informatyczne IT
»   Handlowe
»   Prasowe
»   Prawne
»   Przemysłowe
»   Medyczne
»   Dotacje Europejskie
»   Firmowe
»   Menedżerskie
»   Telekomunikacyjne
»   Transportowe
»   Turystyczne

Dodaj konferencję

Miejsca konferencji:

»   Katowice
»   Kraków
»   Poznań
»   Warszawa
»   Wrocław

»   lista miejscowości

Ośrodki konferencyjne

»   Dolnośląskie
»   Kujawsko-Pomorskie
»   Lubelskie
»   Lubuskie
»   Łódzkie
»   Małopolskie
»   Mazowieckie
»   Opolskie
»   Podkarpackie
»   Podlaskie
»   Pomorskie
»   Śląskie
»   Świętokrzyskie
»   Warmińsko-Mazurskie
»   Wielkopolskie
»   Zachodniopomorskie

Dodaj Twój obiekt

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twojš ofertę w tym miejscu

 
 

Nie tylko plebiscyt. Rok 1920 na Warmii i Mazurach, w Polsce i Europie


Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (dawny Ośrodek Badań Naukowych), Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku z siedzibą w Olsztynie serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej Nie tylko plebiscyt. Rok 1920 na Warmii i Mazurach, w Polsce i Europie.
Setna rocznica konferencji pokojowej w Wersalu, która przyjęła plebiscyt jako formę rozstrzygania sporów terytorialnych oraz przypadające w roku 2020 stulecie plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu stanowią punkt wyjścia do refleksji nad atmosferą panującą przed, w trakcie i po zakończeniu głosowania w wyżej wymienionym regionie. Inne ważne problemy, które należałoby poruszyć to m.in. międzynarodowy kontekst plebiscytu, polskie plany wojskowe wobec Prus Wschodnich oraz ocena wyników plebiscytu na Warmii i Powiślu oraz osobno na Mazurach.
W odniesieniu do plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu pragniemy również ponownie naświetlić trudny proces organizowania się ruchu polskiego na Warmii i Mazurach.
Rok 1920 był przełomowy nie tylko w historii Warmii, Mazur i Powiśla, ale także całej Rzeczypospolitej. W związku z tym, obok głównego zagadnienia jakim jest problematyka plebiscytowa, w zamiarach organizatorów sesji leży przypomnienie znaczenia wojny polsko-bolszewickiej dla ugruntowania pozycji niepodległej Polski na mapie politycznej powojennej Europy. Szczególnie zależy nam na ukazaniu odbioru działań wojennych w kręgach polityczno-wojskowych, prasie i społeczeństwie. Liczymy również na przybliżenie, rozpoczętego już jesienią 1920 roku niezwykle trudnego procesu odbudowy zniszczonych przez sześć lat działań wojennych ziem Rzeczypospolitej uwidocznionego nie tylko w dokumentach urzędowych, ale także chociażby w pamiętnikach i wspomnieniach.
Nie ulega wątpliwości, że dwa wyżej wymienione zagadnienia czyli plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz sytuacja polityczna i militarna Polski latem 1920 r. łaczą się ze sobą nierozerwalnie. Wydarzenia te mające niebagatelny wpływ na kształt terytorialny niepodległej Polski nie przeszły bez echa w powojennej Europie. Pamiętać bowiem należy, że okres pomiędzy podpisaniem w czerwcu 1919 r. traktatu wersalskiego, a wydarzeniami z lata 1920 r. to w części państw europejskich pierwszy rok funkcjonowania w realiach w pełni pokojowych. Stąd też interesujące uzupełnienie wymienionych wyżej tematów stanowiłyby rozważania odnoszące się do sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej w 1920 r. w wybranych państwach europejskich, zarówno tych istniejących od wieków, jak i tych, które wróciły lub pojawiły się na mapie Europy po zakończeniu I wojny światowej.
Niezależnie od problematyki plebiscytowej i wojennej intencją naszą jest, aby organizowana przez Instytut sesja stała się okazją do dyskusji i refleksji nad wciąż aktualnym problemem samostanowienia narodów, który szczególnie mocno uwidocznił się po upadku trzech wielkich imperiów, dominujących w Europie od Kongresu Wiedeńskiego. Pomimo obserwowanych w Europie i na świecie procesów zmierzających do integracji i jednoczenia się państw wokół wspólnych celów w XXI wieku nadal jesteśmy świadkami dążeń do suwerenności i samookreślenia czego przykładem mogą być wydarzenia chociażby z Katalonii i Kraju Basków.
Jesteśmy przekonani, że konferencja, poza przedstawieniem najnowszych osiągnięć badawczych, odnoszących się do wyżej wymienionych zagadnień, przyczyni się także do popularyzacji wiedzy o tym jakże ważnym okresie w historii Polski wśród mieszkańców Olsztyna i regionu.
Ze względu na poruszaną problematykę konferencja ma charakter interdyscyplinarny.
W związku z tym zapraszamy do udziału w sesji nie tylko historyków, ale także przedstawicieli innych dziedzin nauki: politologów, socjologów, prasoznawców, prawników etc.Opłata: Wstęp wolny

Początek konferencji: 2020-10-22
Koniec konferencji: 2020-10-23
dodaj konferencję do: wykop.pl
Lokalizacja konferencji :

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Partyzantów 87
11-041  Olsztyn
Warmińsko - Mazurskie

Organizator konferencji:

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego
ul. Partyzantów 87
11-041  Olsztyn
woj. Warmińsko - Mazurskie

Telefon: 89 527-66-18
Fax: 
sekretariat@ip.olsztyn.pl
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ KONFERENCJĘ | ONAS | REKLAMA | KONTAKT | MAPA | ARTYKUŁY